Животните




Едни от най-интересните неща на
нашата планета са животните.
Те са ужасно
многи и разнобразни.
ЖивотнитеЧ се разделят на две групи домашни любимци и диви животни.
някои са растителноядни ,а други са месоядни има още една група всеядни.
Те ядат не само месо ,а и растения.

Кучета


Кучетата са едни от най-добрите приятели на човека.
Кучетата не са само един вид а са много породи като дакела, немската овчарка и много други
Интересен факт за кучетата е ,че са едни от най-старите домашни любимци.
Кучетата имат много добър слух и обоняние.


Котки



Котките са много сладки ,но пончкога могат да направят някоя пакост.
Котките живеят в близост до хората от 3500 години.
Котките ядат мишки и други гризачи

Птици



Птиците са над 9800 вида.Те са клас яицеснасящи.На територята на България са регистрирани 409 вида.Размерите са им разнобразни като започнем от колибрито.То тежи два грама и дължина на тялото 2.8 см, и размах на крилете от 6см, и се стига до щрауса с неговитв 200кг и дължина на тялото 2,6м.Странстващия албатрос с размах на крилете 3,63метра.Вне далечното минало са същестлували много по-едри видове като моата от Нова Зеландия и епиорниса от остров Мадагаскар.

Риби


Рибите са първите гръбначни животни и са приспособени напълно към живот във водата. Имат източено тяло с вретеновидна форма, което улеснява движението им. Крайниците са перки и имат значение за равновесието, насочването и плуването. При повечето видове тялото е покрито с люспи, които го предпазват от нараняване. Като се изключи най-примитивната група (безчелюстните Agnatha), рибите имат в предната част на главата си двойка ноздри, освен това притежават и подвижни челюсти. Рибите имат непостоянна температура на организма и през целия си живот дишат с хриле. Сърцето има една камера и едно предсърдие.

Лъв


Лъвът (Panthera leo) е едър хищник от семейство Коткови и един от четирите представители на род Пантери. С тегло, достигащо до 250 kg, той се нарежда като втората по големина след тигъра известна котка, обитаваща днес Земята.[2] Ареалът на местообитание днес на представителите е силно ограничен за разлика от този, който е бил преди около 10 000 години. Днес лъвове се срещат само на едно място в Западна Индия и в разпокъсани райони на Субсахарска Африка. През последните 2 – 3 хилядолетия лъвът се е срещал и в Северна Африка и Югозападна Азия, но поради дейността на човека е изтласкан на далеч по-малка територия. Останки от съществуване на лъвове са открити и в цяла Евразия от Западна Европа до Индия, а в Северна и Южна Америка от Юкон до Перу[3]. Това го прави, наред с котката, с най-обширен ареал на обитание. В дивата природа лъвовете живеят 10 – 14 години, като в плен те могат да живеят и повече от двадесет години. На свобода мъжките рядко живеят по-дълго от десет години. Причина за това са нараняванията от непрекъснатата борба с конкурентни мъжки, което значително намалява преживяемостта им.[4] Обикновено обитават савана и ливади, въпреки че по-рядко се срещат и в храсталаци и гори. В сравнение с другите котки лъвовете са изключително социални. Живеят на групи, наречени прайдове, състоящи се от женски с малки и малък брой възрастни мъжки. Ловуват заедно, като плячката им се състои предимно от големокопитни животни. Мъжките лъвове са лесно разпознаваеми благодарение на пищната грива. Тя е и един от най-разпространените животински символи, известни в човешката култура. През последните две десетилетия африканската популация е спаднала с 30 – 50% и това го прави уязвим вид. Днес основната част от лъвовете живее в национални паркове, а главната заплаха за тяхната численост са хората и борбата за местообитания с тях. Още от епохата на Римската империя лъвове са залавяни и държани в плен, а от края на 18 век са търсени и залавяни с цел показването им по изложби, панаири, циркове и зоопаркове. Днес зоологическите градини си сътрудничат с цел запазването на застрашения азиатски лъв.